Tujų sodinimas
Tujų sodinimas: patarimai vešliam ir gražiam augalui
Tujos – vienas populiariausių augalų soduose ir kiemuose. Tai nereiklios, greitai augančios ir lengvai formuojamos kiparisinių šeimos atstovės, puikiai tinkančios gyvatvorėms, erdvėms atskirti ar net apsaugai nuo dulkių bei vėjo. Jei svajojate apie vešlią tujų gyvatvorę svarbu tinkamai pasirinkti sodinimo laiką ir vietą, užtikrinti tinkamą tujų priežiūrą.
Kada ir kur sodinti tujas?
Tujas galima sodinti balandžio – spalio mėnesiais, vazonėliuose išauginti sodinukai net nepajus skirtumo ir lengvai prigis. O jei šį augalą norite perkelti į kitą vietą iš dirvos, darykite tai tujos vegetacijos laikotarpiu balandžio – gegužės arba rugsėjo – lapkričio mėnesiais.
Renkantis vietą tujoms, daug vargti nereikia – jos išties nereiklios. Tujoms tinkamas ir saulėtas, ir pavėsingas kampelis, jos prisitaiko prie skirtingų dirvožemių, o net ir mieste, kur oras užterštas, jos klesti ir tampa puikia apsauga nuo dulkių.
Jei norite, kad tujos augtų tankesnės, sodinkite jas drėgnoje, gerai drenuojamoje žemėje, daliniame pavėsyje. Prireikus, paaugusias tujas lengvai perkelkite į kitą vietą.
Vasarą augalai žavi savo žaluma, o žiemoja lengvai, tujos itin atsparios įvairiems kenkėjams ir ligoms, puikiai prisitaiko prie aplinkos sąlygų pokyčių.
Kaip sodinti ir prižiūrėti tujas?
Sodinimas:
- Sodinant tujas svarbiausia yra atsargiai elgtis su šaknimis, jų nepažeisti. Dažniausiai šaknys bus įaugusios į žemės gumulą aplink jas. Nesistenkite specialiai nukratyti žemių, nes taip lengvai galima pažeisti smulkias šaknis, o joms ataugti prireiks laiko.
- Sodinukus sodinti rekomenduojama apie 70cm kamienas nuo kamieno.
-
Pasodinkite tokiame gylyje, kokiame tuja augo vazonėlyje ar ankstesnėje vietoje.
- Pasodinus tują aplink šaknis berkite derlingos žemės, kuri apsaugos nuo išsausėjimo.
-
Mulčiuokite dirvą, kad ilgiau išlaikytumėte drėgmę ir apsaugotumėte nuo piktžolių.
Priežiūra:
- Sausais laikotarpiais reguliariai laistykite.
- Pavasarį ir vasaros pradžioje patręškite mineralinėmis arba organinėmis trąšomis.
- Genėkite, jei norite suteikti tujoms formą – kuo dažniau karpysite, tuo tankesnis bus augalas.
- Venkite genėjimo žiemos metu, kad augalas nepakenktų stiprioms šalnoms.
Tujų sodinimas ir priežiūra nereikalauja daug pastangų, tačiau tinkamai pasirinkus vietą ir skyrus minimalią priežiūrą, jos džiugins sodria žalia spalva, formos lankstumu bei ilgaamžiškumu. Suteikite tujoms geriausias sąlygas augti, ir jos taps puikia Jūsų aplinkos dalimi!


