Tujų sodinimas
Tujų sodinimas
Tujos – kiparisinių šeimos augalas, kurį sutiksime kone kiekviename sode ar sklype. Net ir nepatyrę sodininkai žino, kad tujos nėra reiklios, o auga gana greitai. Dėl šių savybių tujos dažnai sodinamos erdvei atskirti arba kitiems augalams reikalingam šešėliui sukurti. Tujų vainikas nėra platus, todėl augalas neužima daug vietos, nors gali pasiekti gana didelį aukštį. Tujas galima formuoti įvairiai, todėl tai vienas universaliausių augalų, kurio privalumus netruksite pastebėti.
Kada ir kur sodinti tujas?
Tujas galima sodinti balandžio – spalio mėnesiais, vazonėliuose išauginti sodinukai net nepajus skirtumo ir lengvai prigis. O jei šį augalą norite perkelti į kitą vietą iš dirvos, darykite tai tujos vegetacijos laikotarpiu balandžio – gegužės arba rugsėjo – lapkričio mėnesiais.
Vietą tujoms galite parinkti pagal savo sodo planą, nes augalas nėra lepus. Tujoms puikiai tiks įvairus dirvožemis ir apšviestumas, jos puikiai auga net ir ten, kur užterštas oras, tad gali sudaryti puikų fizinį barjerą kelio dulkėms ir nešvarumams. Vasarą augalai žavi savo žaluma, o žiemoja lengvai, tujos itin atsparios įvairiems kenkėjams ir ligoms, puikiai prisitaiko prie aplinkos sąlygų pokyčių.
Jei norite, kad tuja greičiau kerotų, sodinkite ją daliniame šešėlyje, drėgname ir pralaidžiame vandeniui grunte. Paaugusį augalą galėsite persodinti į nuolatinę vietą – galimybė prisitaikyti yra labai naudinga tujų savybė.
Kaip sodinti ir prižiūrėti tujas?
Sodinant tujas svarbiausia yra atsargiai elgtis su šaknimis, jų nepažeisti. Dažniausiai šaknys bus įaugusios į žemės gumulą aplink jas. Nesistenkite specialiai nukratyti žemių, nes taip lengvai galima pažeisti smulkias šaknis, o joms ataugti prireiks laiko. Pasodinus tują aplink šaknis berkite derlingos žemės, kuri apsaugos nuo išsausėjimo.
Tujas rekomenduojama sodinti tokiame gylyje, kokiame jos augo prieš persodinant – tai nustatysite iš vazonėlio aukščio. Po sodinimo augalą reikia palaistyti, augimui reikalingų medžiagų suteiks mineralinės arba organinės trąšos. Žemę aplink tujas patogu mulčiuoti – taip drėgmė išsilaikys ilgiau, jos neatims piktžolės.
Norint dailiai žaliuojančių tujų, reikia nepamiršti jų palaistyti sausesnėmis dienomis, kartkartėmis patręšti. Augalas gali būti genamas viso sezono metu, išskyrus žiemą ir kuo labiau apkarpysite, tuo labiau tuja šakosis. Išbandykite ir pajusite, kaip lengvai augalas pasiduoda formavimui ir tampa neatsiejama Jūsų aplinkos dalimi.