Labiausiai gyvatvorėms tinkantys augalai
Gyvatvorė – puikus būdas užsitikrinti privatumą ir išvengti erdvę žalojančių tvorų bei turėklų. Šį sprendimą renkasi ne tik privačių namų savininkai, pasirinkus tinkamus augalus taip galima susikurti privačią erdvę ir gyvenamojo namo terasai, atriboti vaikų žaidimų aikštelę ar daržą.
Augalai gyvatvorei
Planuodami gyvatvorės įrengimą, pirmiausiai turite įvertinti, kiek laiko jos priežiūrai norėsite skirti, kokios išvaizdos tikitės. Visi gyvatvorėms siūlomi augalai yra ne itin lepūs, lengvai prigyja ir greitai sužaliuoja, o jų pasirinkimas gana platus.
Apželdinimo srities profesionalai dažnai siūlo gyvatvorę formuoti iš tujų, erškėtrožių, gudobelių, kukmedžių, kaulenių, sedulų, karklų ar alyvų, taip pat galima panaudoti ir klevus, kaukazines slyvas ar net vaiskrūmius. Svarbu atkreipti dėmesį, kad lapuočių augalų gyvatvorė bus jaukesnė, tarsi minkštesnė, o spygliuočiai puikiai tiks, jei norite griežtumo, tikslios formos.
Renkantis augalus verta įvertinti ir pageidaujamos gyvatvorės aukštį. Aukštoms gyvatvorėms puikiai tinka klevai, jazminai, pušys, tujos, o vidutinei galite rinktis kadagius, rododendrus, vaiskrūmius. Žemai gyvatvorei tiks rožių medeliai, žemaūgės pušys, sedulos.
Gyvatvorės augalus, nors jie ir nėra reiklūs, karštomis vasaros dienomis teks palaistyti. Jei laiko formavimui neturėsite, rinkitės tokias rūšis, kurių karpyti nereikės: savaime dailiai keroja putinai, sauskrūmiai, raugerškiai, hortenzijos, žemaūgės pušys.
Kaip sodinti gyvatvorę?
Gyvatvorei rinkitės sodinukus vazonėliuose – jie lengviau prigis, o sodinti juos galima visą šiltojo sezono laikotarpį. Kadangi gyvatvorei formuoti skirti augalai nėra lepūs, daug reikalavimų jų sodinimui nėra, tačiau pravartu atkreipti dėmesį į krypties orientaciją. Šiaurinė pusę tiks žvarbiam klimatui atspariems lapuočiams, pavyzdžiui, slyvoms, sedulai, kauleniams, gudobelėms. O saulėkaitoje puikiai įsikurs visžaliai spygliuočiai – kadagiai ar tujos, jiems net ir saulėtoje vietoje reikės mažiau priežiūros. Pavėsyje galite sodinti kukmedžius, įvairių rūšių hortenzijas, puikiai jausis ir baltosios sedulos, paprastosios ligustros, guleniai.
Pasirinkę augalus būtinai pasidomėkite jų augimo pločiu ir palikite užtektinai vietos – pernelyg sugrūsta gyvatvorė neatrodys tvarkingai ir dekoratyviai, ją bus sudėtinga genėti. Jei norite, kad augalai greičiau subręstų, gyvatvorę mulčiuokite, taip apsaugosite šaknis nuo perdžiūvimo karštomis dienomis, augalų netrikdys piktžolės.